Přihlášení
Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo
Členské číslo:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Soustředění a prověrka praktického nasazení - PLOCHY

V termínu 18.-22.5.2022 proběhlo v Červené Řečici již šesté soustředění a prověrky psovodů SZBK ČR zaměřujících se na praktické hledání v ploše.


Soustředění a prověrka praktického nasazení - PLOCHY
Autor: Martin Jakubše a Lucie Dlouhá | Datum: 25.5.2022 - 00:00 | Zhlédnuto: 1061x

Soustředění se zúčastnilo 6 psovodů ze ZBK Praha, ZBK Karlovarského kraje, ZBK Pardubického kraje a ZBK Olomouckého kraje. 

Dále pak 16 figurantů ze ZBK napříč celou republikou a 9 členů organizačního týmu. 

Na samotnou prověrku PPN - P nastoupili 4 psovodi a 3 z  nich náročnou prověrku úspěšně splnili. Z toho dva týmy s hodnocením SPLNIL - Veronika Čejková s labradorem Torbenem a Karel Kleiber s holandským ovčákem Cornym (oba týmy nalezly v sektorech všech 10 figurantů) a 1 tým s hodnocením PROŠEL - Katka Šípková s australským honáckým psem Balůem (nálezy 9 z 10). 

Z tohoto pohledu byla letošní PPN - P velmi úspěšná. 

Během soustředění proběhlo několik praktických cvičení a přednášek - práce s mapou a busolou, používání GPS a radiostanic, teorie šíření pachu a taktika při plošném pátrání - i brifingy s rozborem prací psovodů v praktických cvičeních , kterého se mohli zúčastnit i figuranti a získat tak cenné zkušenosti pro svůj další kynologický rozvoj. 

Soustředění je velmi cenné nejen pro samotné psovody, kteří si prověří své schopnosti a mohou si potvrdit svou připravenost do praxe i na atesty, ale i jako kvalitní koncepční příprava dalších psovodů z řad figurantů pro příští prověrky a praktická nasazení.

V tomto článku dále přinášíme hodnocení akce z pohledu psovodů a figurantů, která tak nejlépe představí náročnost i užitečnost soustředění a samotných prověrek.

Hodnocení plošné prověrky praktického nasazení z pohledu psovoda

Katka Šípková (ZBKP)

Překvapením pro mě bylo, že ihned po příjezdu do Červené Řečice jsme jako psovodi zahájili přípravu na prověrku, a to nácvikem orientace v terénu podle mapy a buzoly. Martin Jakubše nás zavedl kamsi hluboko do lesa, kde jsme se měli zorientovat a následně pravidelně propásovat přidělený terén. Všichni jsme měli v batohu schovanou GPS, takže se nám naše bloudění po lese celé zaznamenalo. Po samostatném návratu na ubytování následovalo vyhodnocení pravidelnosti a přesnosti propásování terénů.  Člověk by si myslel, že po této práci už bude mít do druhého dne klid, ale to jsem se hluboce spletla. Čekalo nás totiž ještě týmové noční pátrání, kde jsme si měli ve tříčlenné skupince sami rozdělit přidělený terén a nalézt během hodinky a půl nám neznámý počet osob.

Dalšího dne po snídani následovalo další cvičení. SMSkou nám přišly souřadnice, kam se máme dostavit auty a kam pak pěšky. GPS nás zavedla kamsi do chatové osady na pláž, kde si nás po krátké radiokomunikaci vyzvedla loď. Na nafukovací člun, kam se pohodlně vejdou čtyři lidi i s kormidelníkem, jsme se najednou museli vejít tři psovodi v plné polní výbavě, tři natěšení a vodou omámení psi a dozadu si přisedl kormidelník. Po výsadku jsme měli za úkol najít podle předaného popisu staršího pána, kterého jsme po prohledání několika terénů pak také nalezli.

Konečně jsme se dočkali v pozdní odpoledne krátkého odpočinku, kdy jsme do konce dne vyhodnocovali práci a prošlé terény všech psovodů a posléze opékali u ohně špekáčky.

Pátek dopoledne proběhlo opět praktické cvičení v terénu se psy s úkolem prohledání cca 2km trasy cesty a odpoledne bylo ve znamení přednášek. Svou návštěvou nás poctil kpt. Ing. Vladimír Makeš, který pro nás měl připravené přednášky o šíření pachu v terénu, dále teorii pátrání v terénu a nakonec nám prozradil, jaké novinky nás mohou potkat na plošných atestech MV.

Konečně se dostávám k jádru celé plošné PPN. Ve večerních hodinách, konkrétně ve 20:00 nám pěti psovodům začala pohotovost. Po setmění přichází prvnímu psovodovi SMSkou souřadnice, kam se má urychleně dostavit a kde se má hlásit na štáb. Na štábu mi bylo sděleno, že mám rychle cca do 30ti minut prohledat 2km dlouhou cestu a vrátit se zpět.  Tato moje první práce musela být nečekaně odložena o hodinu, jelikož se k nám přihnal silný vítr a déšť a hrozil pád stromů. Na cestě mi pes označil dvě ležící osoby, obě do pěti metrů od cesty. Na štábu mi pak bylo oznámeno, že mě čeká ještě noční terén o velikosti 6 ha. V tomto terénu Balů nalezl a vyštěkal dvě osoby, jednu na zemi a druhou v hamace. Po ukončení noční práce jsem se mohla konečně odebrat na ubytování. Dalšího dne ráno, kolem 8:00 nám všem psovodům přišla další SMSka se souřadnicemi. Někdo se stihl i nasnídat, ale třeba já si nestihla ani vyčistit zuby. Na místě na nás čekaly terény o velikosti 10 a 15 ha. Já měla jako první vypracovat ten 15 ha a jako na potvoru se ke mně přidal i pan Makeš. Tento terén jsem si rozdělila na dvě části. První část byla paseka s pár ostrůvky vzrostlejších stromů a asi pěti nebo šesti oplocenkami, jejichž tvar mi ve správném pásování teda zrovna dvakrát nepomohl.

V této části jsem měla jednu osobu sedící na kempingové židličce. Balů osobu sám našel a vyštěkal, no mou práci v této části snad ani nebudu rozepisovat.

Druhá část terénu byla hustě zarostlá stromy a ze značné části i prudce svažitá a dole nás čekal potok. Zvolila jsem taktiku tanku a prostě jsem prošla vším, co mi stálo v cestě. Někde v půlce tohoto chroští jsem „ztratila“ pana Makeše a trochu mi vrtalo hlavou, jestli jsem ho svou prací otrávila nebo naopak ve mně vložil důvěru po zbytek terénu. Pro druhého figuranta jsem si došla do pěkného kopce, jelikož taktika tanku selhala a já byla nucena sejít dolů na cestu. Nicméně reakce psa v předešlých pásech mi naznačovaly, že pod námi v tom hustém lesním bordelu někdo je, takže jsem si to hezky vyšlápla lepší cestou nahoru a odměnou mi byl štěkot Balůa. Sice jsem se k němu ještě nějakou chvilku škrábala, ale to je jen detail.

Po tomto nás čekalo prohledání v okolí toho potoka, jak jsem zmiňovala výše. Popravdě jsem byla docela dost unavená a taktiku jsem podle toho taky zvolila. Prostě půjdu podél potoka a on tam nějaký ten pach bude. CHYBA! Pach tam nebyl a ani být nemohl, jelikož foukalo pryč z terénu a ještě k tomu po skále vzhůru (to jsem se dozvěděla ale až z feedbacku mého doprovodu). Po asi dvou a půl hodinách práce jsem měla v 15 ha hotovo. Trochu jsem se divila, jak je možný, že jsem do terénu šla první a končím práci jako poslední, ale dávala jsem to za vinu obtížnému terénu.

 

Následoval návrat na ubytování, kratičký oběd a asi půl hodinky válení se v posteli, než mi zase pípla ta SMSka…. Klasika, dostavila jsem se tedy na štáb a šup do 10 ha terénu. Po nahlášení začátku práce v terénu jsem si stihla sotva uklidit vysílačku a rozejít se správným směrem, když v tom mi začal pes značit nález. Při této práci mi Balů už chodil prakticky jen za patami a vybíhal jen za pachem. Bylo na něm vidět, že je unavený a šetří síly, ale i tak jsem byla hrdá, že v tomhle stavu stále reaguje. Po půlce práce jsem začala cítit únavu i já a bylo mi jasné, že teď jsme se s Balůem dostali do kritického bodu, kdy už naše práce nemusí být odvedena na 100%. S tímto jsem dále pásovala terénem a přišla nádherná reakce psa na pach. Vyběhl si s jistotou po cestě a našel figuranta v roklině pod stromem. Další pasování terénem už nebylo tak pravidelné, jak je mým zvykem, a na tracku to bylo hodně poznat. Nicméně i tak jsme našli třetí osobu ke konci terénu a pak už nám zbývalo dojít jen jeden pás ke hranici terénu. Práci v terénu jsem ukončila s celkově devíti nálezy z deseti možných a plahočila jsem se zpět na štáb. Dokonce ani psovi se nechtělo udělat krok navíc, aby se mohl smočit v potoce.

V neděli následovalo zhodnocení všech prošlých terénů a cesty z prověrky. Postupně se k práci jednotlivých účastníků vyjádřili všichni organizátoři. Mně konkrétně bylo vytčeno něco úplně jiného, než jsem čekala. Zjistila jsem i důvod, proč jsem chodila z terénu vždy jako poslední, když jsem do něj šla vždy první. No, co vám bud povídat… jsem moc pečlivá a dělám zbytečně moc pásů, což mě i psa až příliš vyčerpává. Dále až moc koukám do GPS a málo pracuju s překážkami, na které v terénu narazím. Hlavně pozor na hrany terénu s ohledem na vítr!  A já čekala, že mi vytknou to, že si to v terénu snažím ulehčit.

 

Tato prověrka je jedna z nejlepších akcí, co jsem od SZBK kdy zažila a určitě má velký smysl pro lidi, kteří chtějí dělat praktickou záchranařinu tak, jak se dělat má. Je to sice psychicky i fyzicky náročné pro psa i pro psovoda, člověk si zde sáhne dost často na dno svých i psích sil, ale do reálného zásahu už bude vědět, co vše si k sobě i psovi může dovolit, aby odvedená práce byla spolehlivá na co nejvíc procent.

 

Moc děkuji organizátorům, figurantům a všem, kdo se podíleli na tom, aby se tahle úžasná akce mohla konat.

 

PS: prověrkou jsme úspěšně prošli.

Hodnocení prověrky praktického nasazení - plochy z pohledu figuranta

Katka Závorková (JčZBK)

Na PPN jsem se přihlásila jako figurant z důvodu, že se chci věnovat terénnímu vyhledávání na praktické úrovni. Hned v úvodu akce jsme se všichni zúčastnili přednášky na téma, jak pracovat s mapou, buzolou a orientovat se v terénu. Poté jsme si mohli vyzkoušet teorii v praxi na pěkně dlouhé lesní procházce do kopce, z kopce, přes potoky tam a zpět. Zkusili jsme si prohledání sektoru v pásech jen s mapou, buzolou a s počítáním kroků nebo odhadování vzdálenosti. V následujících dnech jsme si mohli poslechnout zajímavou a poučnou přednášku o šíření pachu a především hodnocení práce psovodů. Pro nás figuranty bylo velkým přínosem poslechnout si hodnocení taktiky po prohledání sektoru. Vyhodnocení probíhalo formou zpětné vazby. Všechny treky se promítaly na plátno, kde jsme mohli vidět přesné záznamy pohybu psovodů a jejich psů. Právě při těchto hodnoceních se dozvíte opravdu nejvíce o taktice prohledávání a celkovém pohybu v terénu. Začnou se vám různé poznatky z teorie a z vaší psovodské praxe dávat do souvislostí, lépe si je uvědomíte, pochopíte a zapamatujete.

Když přijedete jako figurant na PPN, tak počítejte, že hodně času strávíte figurováním přes den i v noci a do postele se dostanete třeba až ráno v pět. Když zrovna nejste typ, že v klidu usnete při figurování v lese, tak máte před sebou jen pár hodin spánku, než jdete opět ležet do terénu. Když máte s sebou psa, tak počítejte s tím, že váš pes stráví hodně času v přepravce v autě nebo na pokoji. Pro vašeho psa je i toto přínosné, naučí se odpočívat i na jiném místě než doma. Mimo to kontakt s cizími psy a lidmi je pro něj skvělá socializace. Dokonce tam stihnete nějaký plošný trénink. Velkým bonusem je to, že poznáte nové přátelé, se kterými si vyměníte zkušenosti s výcvikem záchranářského psa. To vše stojí za to příště jet znovu, protože je to nejlepší cesta získat cenné teoretické znalosti a praktické dovednosti od zkušených atestovaných psovodů. Bez těchto znalostí byste se mohli při hledání v lese snadno ztratit.

Za krásnou a profesionální fotodokumentaci v průběhu celého soustředění a prověrek děkujeme Janě Volkové

Kompletní archiv fotek ke stažení zde

https://janavolkova.smugmug.com/Spolecenske/2022/20220518-22-PPN-P-2022/n-Dt2z92/


Akce s článkem
Doporučit známému
Vytisknout článek
Aktuální informace
Villejust (FR), 15. - 16. 4. 2023
Kategorie RH-T V, A, B a RH-FL V, A, B Pozvánka a bližší info viz příloha.
28.1.2023 00:59

... přejít na aktuality