Přihlášení
Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo
Členské číslo:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Horská prověrka

Prověrky praktického nasazení pořádané již šestým rokem Svazem záchranných brigád kynologů ČR se již pevně zařadily mezi nejnáročnější a nejzajímavější prověření připravenosti kynologického týmu na praktické nasazení.

Datum: 2.6.2023 | Zhlédnuto: 759x


Jednou ze základních ideí PPN je prověřit připravenost dvojice psovod – pes po náročných dvoudenních přípravných cvičeních, unavených po zvýšené fyzické i psychické námaze a ve stresu. Tedy bez možnosti nastupovat s nabuzeným psem s vyladěnou formou jako na běžné zkoušky, závody, atesty, ale jako v běžném životě, kdy psovod nikdy nezná dobu svého dalšího povolání na zásah.

Moravskoslezské Beskydy k těmto cvičením poskytly skutečně odpovídající podmínky. Dva předprověrkové dny trávili nastupující psovodi postupně nočním prohledáním cesty vedoucí strmou horskou bystřinou, čtrnáctikilometrovým přesunem přes masiv Lysé Hory do základního tábora, dalším nočním součinnostním cvičením v někdy až extrémně strmých terénech.

Vlastní prověrky probíhaly od pátečního odpoledne v obdobném duchu, psovodi postupně prohledali více než 30 hektarů horských lesů a několik kilometrů okolí cest. Osm nastupujících si muselo doslova hrábnout až na dno svých sil, v konečném hodnocení uspěli tři z nich:

  • David Krejčiřík a bílý švýcarský ovčák Carino Altája, ZBK 13 (splnil)
  • Zuzka Kratěnová a německý ohař krátkosrstý Brody od Ořechového listu, ZBK 09 (prošel)
  • Lucie Dlouhá a australský ovčák Delilah Diandra, ZBK 01 (prošel)

Jedním z nejvýznamnějších přínosů prověrky jsou pro všechny zúčastněné psovody, figuranty, pomocníky a organizátory diskuze na závěr prověrek. Postupně se rozebírají treky, taktika, způsob provedení i chyby jednotlivých psovodů, což je zejména pro méně zkušené účastníky neocenitelný a jinde nezískatelný bonus.

Všem ale navždy zůstane vzpomínka na účast na této prestižní akci. Bližší popis a zážitky jsou sepsány zde https://www.zachranari.cz/clanky/horska-proverka_213.html 


    průběžné informace a zpravodajství v události na FB
    Zveme vás ke sledování události a hlavně k fandění české reprezentaci - již ve středu se začíná losováním a večer slavnostním zahájením
    10.6.2024 19:55